Foscam

14 August, 2020

Foscam

Incredible Machine: Even More Contraptions

Incredible Machine: Even More Contraptions

Stary, sprawdzony pomysł w nowym wykonaniu? Tak… A właściwie… Stary, sprawdzony pomysł w starym wykonaniu. Firma Sierra wprowadza bowiem na rynek grę, która powala(ła) konceptem, lecz od strony technicznej zalicza się do obiektów muzealnych.
CZEMU NIESAMOWITA MASZYNA JEST NIESAMOWITA?

Wszystko zaczęło się na przełomie lat 80. i 90. Panującą wówczas modę na kolorowe gry logiczne postanowiła wykorzystać wspomniana firma Sierra, wpychając na rynek pierwszą, kultową już część The Incredible Machine. Program bazował na genialnym, znanym z kreskówek pomyśle. Otóż należało ustawić szereg przedmiotów tak, by poruszając jeden z nich (konkretny, narzucony z góry) wykonać określone zadanie, np. wrzucić piłkę do kosza, uruchomić wiatraczek czy dostarczyć ser myszy. Aby tego dokonać, układało się z dostępnych przedmiotów tytułowe niesamowite maszyny. Jakie? Ano na przykład spadająca piłeczka uruchamiała wiatraczek elektryczny. Podmuch, który ten wytwarzał, spychał piłkę w kierunku dziury. Gdy ta wpadła do niej, odbijała się od ławeczki zmieniając jej ustawienie, skutkiem czego sznurek naprężał się i… i tak można by jeszcze długo.
Nadciągające Incredible Machine: Even More Contraptions będzie bodajże piątą częścią cyklu, jeśli nie liczyć gier nawiązujących do The Incredible Machine tematycznie w sposób jednoznaczny (tu wymienić należy bardzo podobne The Incredible Toons) bądź ukryty (polski, dość daleki odpowiednik opisywanej gry to Zagadki Lwa Leona). W programie pojawi się równe 250 zagadek; większość z nich da się rozwiązać na więcej niż jeden sposób. Autorzy obiecują ponadto ponad 100 różnych urządzeń, w tym blisko 10 rodzajów piłek, wiatraczki, motorki elektryczne tudzież napędzane chomikiem, gniazdka elektryczne, linki, paski, biegi, koła zębate, pajacyki w pudełkach, pochylnie, kotki, myszki, serki, baloniki, nożyczki itp. przedmioty. Większość z nich doświadczeni gracze będą znali, chociażby z Incredible Machine: Contraptions, jednak pojawi się też wiele nowych. Co ciekawe, niektóre z przedmiotów da się w ograniczonym zakresie programować! Ma to być główna zagwózdka nowego wydania, a zarazem patent pozwalający na przygotowanie zupełnie nowych zagadek!
Wśród dodatkowych atrakcji Incredible Machine: Even More Contraptions wymienić warto prosty edytor zagadek z możliwością zmiany grawitacji i ciśnienia, ryb dla dwóch graczy i rozbudowany tutorial prezentujący najważniejsze elementy zabawy. Jak zwykle program zostanie podzielony na kilka poziomów trudności, z których pierwszy nie powinien sprawić problemów nawet największym żółtodziobom, podczas gdy najtrudniejszy nawet i dla mistrzów będzie nie do przejścia (autorzy gry mają skłonność do przesady… na szczęście nie w zapowiedziach, ale w stopniu skomplikowania zagadek, które opracowują). I tylko szkoda, że szata graficzna nie ulegnie większym zmianom. Nie będzie długo oczekiwanego 3D! Z drugiej strony prosta i przejrzysta grafika pozwoli uruchomić program na sprzęcie, który dziś uchodzi za zabytek muzealny!
W POLSCE MASZYNY BRAK

Jak do tej pory firma Play-It, lokalny dystrybutor programów Sierry, nie potwierdziła chęci wydania Incredible Machine: Even More Contraptions w naszym kraju. Nie należy się temu dziwić – moda na gry logiczne przeminęła, zaś jej epigoni, tacy jak Lemmingi: Rewolucja czy Puzzle Station, osiągają niezadowalające wyniki sprzedaży. Trochę szkoda nowej niesamowitej maszyny… lecz zamiast niej można spokojnie sięgnąć po starą. Wrażenia niewiele gorsze, gwarantuję wam!

Pozostałe artykuły:

Incredible Machine: Even More Contraptions
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Previous article
NHL 2002
Next article
Internal Pain
About the author
related articles